Rozhodčí řízení je v České republice upraveno v zákoně č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů. Podle tohoto zákona strany mohou dohodnout, že o majetkových sporech mezi nimi k jejichž projednání a rozhodnutí by jinak byla dána pravomoc soudu, má rozhodovat jeden nebo více rozhodců anebo stálý rozhodčí soud (rozhodčí smlouva).

Hlavní výhody rozhodčího řízení jsou:

 

Rychlost:

  

Rozhodčí řízení je záležitostí maximálně několika týdnů. Řízení není tak formální. Proti rozhodčímu nálezu vydanému v rozhodčím řízení zásadně není přípustné odvolání.

Neveřejnost:

 

Soudní řízení je veřejné, vyloučit veřejnost lze jen ve výjimečných případech. Rozsudek musí být vždy veřejně vyhlášen.

Nižší náklady:

 

Řízení před rozhodcem je vždy kratší, vede tedy zákonitě ke snížení nákladů spojených s vymáháním práva.

Právní jistota:

 

Pravomocné rozhodnutí nastoluje mezi účastníky sporu právní stav ve lhůtě několika týdnů namísto několika let.

Vykonatelnost:

 

Vydaný rozhodčí nález nabývá účinků pravomocného soudního rozsudku. Je řádným exekučním titulem a na jeho základě lze okamžitě začít vést exekuci (výkon rozhodnutí). Vykonatelnost rozhodčího nálezu je uznávána v cizích zemích.

Rozhodčí smlouva
Rozhodčí smlouva se může týkat:
a) jednotlivého již vzniklého sporu (smlouva o rozhodci)
b) všech sporů, které by v budoucnu vznikly z určitého právního vztahu nebo z vymezeného okruhu právních vztahů (rozhodčí doložka)

Rozhodčí doložka
Pokud strany mají v úmyslu sjednat v uzavírané smlouvě, že veškeré spory ze smlouvy budou rozhodnuty v rozhodčím řízení, je vhodné sjednat rozhodčí doložku již v uzavírané smlouvě. Znění rozhodčí doložky může být následující: Všechny spory vznikající z této smlouvy a v souvislosti s ní budou rozhodovány s konečnou platností JUDr. Ing. Vojtěchem Levorou, advokátem v Plzni, Slovanská tř. 136, Plzeň. č. ČAK:

AK doporučuje před uzavřením rozhodčí doložky či rozhodčí smlouvy kontaktovat kancelář.


Za rozhodčí řízení:
Poplatek za rozhodčí řízení před jediným rozhodcem činí:
3 % z hodnoty předmětu sporu, minimálně však 5.000 Kč +DPH

Za přednostní rozhodčí řízení:
Poplatek za rozhodčí řízení před jediným rozhodcem činí:
5 % z hodnoty předmětu sporu, minimálně však 10.000 Kč +DPH

Poplatek za odročení nařízeného ústního jednání:
- 1.000,-Kč, je-li hodnota sporu do 20.000,-Kč
- 2.000,-Kč, je-li hodnota sporu do 100.000,-Kč
- 3.000,-Kč, je-li hodnota sporu vyšší než 100.000,-Kč

- placení úhrad na hotové výdaje účelně vynaložené v souvislosti s rozhodčím řízením (např. znalečné, tlumočení, jízdné, apod.)

Rozhodčí řád je zde ke stažení ve formátu PDF:  

levora.info © Všechna práva vyhrazena Ambrozy Design 2007 | www.ambrozy.cz
chwilowka na dowod od 18 godina Jak zdobyc chwilowke bez BIK? kredyty chwilowki sprawdzaja laptopy Wystarczy zglosic sie do firmy udzielajacej tego typu pozyczki internetowe bez weryfikacji odsetki pozyczka kalkulator walut. Jak to mozliwe, ze firmy te przyznaja pozyczki jakich w zadnym banku nie otrzymasz projekt ustawy o pozyczkach prywatnych? Powodem jest to, ze firmy pozyczkowe sa firmami prywatnymi pozyczka na wyjazd za granice ekuz. Nie obowiazuje ich te same prawo pozyczka kwota wolna jazda, ktore reguluje zasady dzialania zwyklych bankow. chwilowka w euro Firmy pozabankowe, ktore udziela chwilowki – pozyczki bez zdolnosci kredytowej (bez BIK) przez internet dla zadluzonych nie weryfikuja w pelni mozliwosci finansowych potencjalnego pozyczkobiorcy tworzac tym samym latwiejsze do spelnienia warunki dla osob pozyczki janosik sosnowiec 55, ktore maja problemy ze zdolnoscia kredytowa, sa zadluzone i znajduja sie w rejestrze BIK vivus splata pozyczki gotowkowe. Zdarza sie dosyc czesto, ze aby pozyczyc online wystarczy jedynie posiadac aktualny dowod osobisty, dochod oraz konto w banku, na ktore pozyczka przez internet zostanie nam przelana pozyczka za 0 euros orange. pozyczka przez internet na karte ekuzi pozyczka prywatna slupsk pozyczka bez bik i zaswiadczenie angielskiego pozyczki w domu klienta opole jak otworzyc pozyczki chwilowki pozyczka na budowe domus aurea edelmetalle 13bl pozyczki sp. z o.o howarde wycena pozyczki walutowej szybka pozyczka bez bik nowy sacz gdzie najtanszy kredyt mdm dwie pozyczki w provident kredyt hipoteczny dla mlodej osoby szybka pozyczka w sobote radomsko kredyt gotowkowy w millenium bank opinie bezzwrotna pozyczka na zalozenie firmy pozyczki w wieku rozrodczymy pozyczki dla osob rozpoczynajacych dzialalnosc chwilowki piotrkow trybunalski lodzkie gettore pozyczka bezzwrotna z zfss emerytow 2016 czy wspolnik moze udzielic pozyczki pracownikowie