Základním předpisem regulujícím ceny za služby advokátů je vyhláška č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif). Dle advokátního tarifu může být cena za služby (tzv. odměna advokáta) určena jako tzv. mimosmluvní odměna, jejíž sazby jsou obsaženy v § 7 advokátního tarifu, nebo může dojít ke sjednání tzv. odměny smluvní. Sjednaná smluvní odměna může být hodinová, jednorázová, podle podílu na hodnotě či výsledku věci nebo paušální. Pokud není odměna sjednána ve smlouvě, upravuje výši právě ustanovení o mimosmluvní odměně podle  vyhlášky č. 177/1996 Sb.

Kromě odměny má každý advokát nárok na náhradu hotových výdajů účelně vynaložených v souvislosti s poskytnutím právní služby, což jsou zejména soudní a jiné poplatky, cestovní výdaje, poštovné, telekomunikační poplatky, znalecké posudky a odborná vyjádření, překlady, opisy a fotokopie.


1. Hodinová sazba - celková odměna se vypočte jako násobek sjednané hodinové sazby a počtu hodin (hodinová sazba x počet hodin) strávených při poskytování právních služeb příslušnému klientovi. Hodinová sazna se pohybuje dle složitosti případu. Základní hodinová sazba je 950,-Kč.

2. Jednorázová částka za poskytnutou právní službu -  jedná se o poskytnutí jednorázové služby, když odměna je dohodnuta za vyřízení celé věci na klíč.

3. Podíl na hodnotě či výsledku věci - odměna je stanovena smluveným podílem na hodnotě věci či úspěchu ve věci. Hodnota věci vychází buď ze znaleckého posudku, či dohodou stran. Podíl se stanoví buď procentem, či pevnou částkou.

4. Paušální měsíční sazba - odměna advokátní kanceláři je stanovena paušální částkou za každý měsíc. Měsíční paušální částka vychází z hodinové sazby advokátní kanceláře násobené odhadnutým počtem hodin právních služeb za měsíc (hodinová sazba x odhadnutý počet hodin).

5. Advokátní tarif - není-li dohodnuto jinak (viz výše), pak se odměna řídí Vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., v platném znění, jehož ustanovení o mimosmluvní odměně se pro vztah mezi klientem a advokátem použijí. Celková odměna se poté vypočte jako násobek odměny za jeden úkon právní služby a počtu jednotlivých úkonů, které byly ve věci vykovány.  Odměna za jeden úkon právní služby se vypočte z tarifní hodnoty, za kterou se v zásadě považuje výše peněžitého plnění nebo cena věci anebo práva a jejich příslušenství v době započetí úkonu právní služby.

Úkony  právní služby jsou:

  • převzetí a příprava zastoupení na základě smlouvy o poskytnutí právních služeb
  • sepsání žaloby
  • další porada s klientem přesahující jednu hodinu
  • sepsání právního rozboru věci
  • sepsání listiny o právním úkonu (smlouvy)
  • jednání s protistranou, a to každé dvě započaté hodiny
  • účast při úkonu správního nebo jiného orgánu, a to každé započaté dvě hodiny

6. Paušální částka za zastupování klienta advokátem v občanském soudním řízení - jde opět o odměnu stanovenou vyhláškou Ministerstva spravedlnosti, konkrétně vyhláškou č. 484/2000 Sb., kterou se stanoví paušální sazby výše odměny za zastupování účastníka advokátem nebo notářem při rozhodování o náhradě nákladů v občanském soudním řízení. Tato se používá v občanském řízení před soudem.
Strana, která v soudním řízení neměla úspěch, nakonec hradí veškeré náklady druhé straně. Celková odměna se v těchto případech stanoví právě podle této vyhlášky. Smluvní odměna mezi klientem a advokátem může být stanovena i odkazem na tuto vyhlášku.

levora.info © Všechna práva vyhrazena Ambrozy Design 2007 | www.ambrozy.cz
chwilowka na dowod od 18 godina Jak zdobyc chwilowke bez BIK? kredyty chwilowki sprawdzaja laptopy Wystarczy zglosic sie do firmy udzielajacej tego typu pozyczki internetowe bez weryfikacji odsetki pozyczka kalkulator walut. Jak to mozliwe, ze firmy te przyznaja pozyczki jakich w zadnym banku nie otrzymasz projekt ustawy o pozyczkach prywatnych? Powodem jest to, ze firmy pozyczkowe sa firmami prywatnymi pozyczka na wyjazd za granice ekuz. Nie obowiazuje ich te same prawo pozyczka kwota wolna jazda, ktore reguluje zasady dzialania zwyklych bankow. chwilowka w euro Firmy pozabankowe, ktore udziela chwilowki – pozyczki bez zdolnosci kredytowej (bez BIK) przez internet dla zadluzonych nie weryfikuja w pelni mozliwosci finansowych potencjalnego pozyczkobiorcy tworzac tym samym latwiejsze do spelnienia warunki dla osob pozyczki janosik sosnowiec 55, ktore maja problemy ze zdolnoscia kredytowa, sa zadluzone i znajduja sie w rejestrze BIK vivus splata pozyczki gotowkowe. Zdarza sie dosyc czesto, ze aby pozyczyc online wystarczy jedynie posiadac aktualny dowod osobisty, dochod oraz konto w banku, na ktore pozyczka przez internet zostanie nam przelana pozyczka za 0 euros orange. pozyczka przez internet na karte ekuzi pozyczka prywatna slupsk pozyczka bez bik i zaswiadczenie angielskiego pozyczki w domu klienta opole jak otworzyc pozyczki chwilowki pozyczka na budowe domus aurea edelmetalle 13bl pozyczki sp. z o.o howarde wycena pozyczki walutowej szybka pozyczka bez bik nowy sacz gdzie najtanszy kredyt mdm dwie pozyczki w provident kredyt hipoteczny dla mlodej osoby szybka pozyczka w sobote radomsko kredyt gotowkowy w millenium bank opinie bezzwrotna pozyczka na zalozenie firmy pozyczki w wieku rozrodczymy pozyczki dla osob rozpoczynajacych dzialalnosc chwilowki piotrkow trybunalski lodzkie gettore pozyczka bezzwrotna z zfss emerytow 2016 czy wspolnik moze udzielic pozyczki pracownikowie